English football hooligans
Историите на някои от най-страховитите фенски групи на Острова.
Част I – Millwall Bushwackers
Дълги години футболното хулиганство се асоциира с английските запалянковци. А сред най-разпознаваемите и проблемни хулигани са тези на Милуол. Въпреки че лондонският клуб никога не е бил сред водещите в английския футбол, неговите фенове определено винаги са били в челото на класацията, що се отнася до хулигански прояви.
Историите от 70-те и 80-те звучат страховито, но те са сякаш генетично заложени за феновете на Милуол. Първите данни за техни изстъпления датират от 1906 година. Да, не е печатна грешка. Преди повече от 115 години в мач срещу Уест Хем (до днес най-големият враг на Милуол). Феновете и на двата отбора са съставени от докери на различни компании и по време на срещата се стига до физически сблъсъци между тях. През 20-те години пък стадионът на клуба е затворен временно, тъй като в мач срещу Нюпорт вратарят на съперника е обстрелван с ракета. Разгневен стражът на гостите тръгва на саморазправа с феновете на Милуол, но бива изпратен в безсъзнание. Стадионът е затварян още на няколко пъти през 1934, 1947. През 1950 година пък клубът е глобен, след като феновете причакват в засада главния и странични съдия след края на мача.
През 60-те години вълната от хулигански прояви на Острова започва да расте. Смята се, че именно това са годините на зараждането на футболното хулиганство в страната. Една от емблематичните случки, свързана с феновете на Милуол, е през 1965. Тогава на мач срещу Брентфорд феновете на лондончани хвърлят ръчна граната към вратаря на Брентфорд. Впоследствие тя се оказва фалшива, но притеснителните сигнали са налице. През 1966 в мач срещу КПР феновете на Милуол хвърлят монета, с която сцепват веждата на играч от своя отбор. Въпреки че са предупредени от диктора, че мачът ще бъде прекратен при продължаващи ексцесии, няколко фена на сините нахлуват периодично на терена, за да прекратят мача. Резултатът от мача 6:1 за Куинс Парк Рейнджърс.
Началото на The Bushwackers е дадено през 1972 година. Тогава е сформирана групировката, като в началото е наречена F-Troop. В последствие името е променено и до днес основната група фенове на Милуол е известна с името Bushwackers. През 1978 година Милуол играе четвъртфинален мач за купата срещу Ипсуич. Резултатът е катастрофален за лондончани – 6:1, което води до погроми по трибуни. Сблъсъците между феновете се пренасят и на терена, като Bushwackers атакуват и някои от привържениците на своя собствен отбор. Сцените така потрисат мениджъра на Ипсуич – Сър Боби Робсън, че той обявява – „Полицията трябваше да пусне огнехвъргачките срещу тези“.
Една от най-известните истории, която все още се коментира във фенските среди е случилото се през 1985 година при гостуването на Милуол на Лутън. Над 20 000 зрители се изсипват на мача, а освен фенове на двата тима на стадиона влизат още хулигани на Уест Хем и Челси (очаквайте материали и за тях). Това води до редица нахлувания на терена, сблъсъци по трибуните, няколко изстреляни към игрището ракети, както и множество хвърлени предмети. Арестувани са 31 човека. През 1988 година след мач с Арсенал на Хайбъри 41 члена на Bushwackers са арестувани, след като атакуват фенове на артилеристите.
Дори през XXI век, когато законите срещу хулиганството в Англия са изключително строги, феновете на Милуол се проявяват редовно. Сезон 2001/2002 е един от „най-силните“ им в това отношение. На 4-ти август, още преди началото на сезона, феновете на Милуол атакуват тези на Тотнъм. Резултатът е мнозина ранени, сред които 30 полицая, 3 полицейски коня, както и един фен с прободни рани. 20 дни по-късно около 250 фена на Милуол атакуват феновете на Бърнли, които пристигат на гарата в Бермъндси. На 31 октомври подобна бройка Bushwackers вилнеят при гостуването срещу Уулвърхемптън, а двама фена на домакините получават прорезни рани по лицето. На 16 март фенове на Милуол атакуват гостуващата агитка на Шефилд Уензди с тухли и бутилки, като резултат двама полицая са настанени в болница. Апогеят на целия сезон е на 2-ри май по време на полуфиналния плейоф. Феновете на Милуол раняват близо 100 полицая след като ги атакуват с предмети и ракети на стадиона и на улицата около стадиона.
През октомври 2004 г., по време на мач за Купата на лигата у дома с Ливърпул, феновете на Милуол се подиграваха на тези от Ливърпул с песни, поругаващи паметта на 96те фена на Ливърпул, загубили живота си на Хилсбъро през 1989 г. Това прерасна в жестоки сблъсъци между феновете на два отбора. Седем месеца по-късно трима фенове на Ливърпул получиха тримесечни присъди, а други двама избегнаха присъди, но получиха забрани за посещение на футболни срещи. Трима фенове на Милуол получиха тримесечни присъди затвор и шест години забрана.
През 2009 се случва така мечтаната от феновете на двата тима среща между Милуол и Уест Хем за Купата на лигата. От мерки за сигурност полицията преполовява отпуснатите билети за фенове на Милуол, което разгневява The Bushwackers. Улиците на Лондон са превърнати в бойно поле, а на стадиона също има редица сблъсъци и нахлувания. При сблъсъците извън терена са ранени над 20 души, а един от феновете на сините е намушкан.
От 2010 до 2015 г. Bushwackers са отговорни за 248 ареста, от които 152 са за насилие и нарушения на обществения ред. В момента на 64 Bushwackers е забранено да присъстват на мач в Милуол. От 2016 до 2021 пък данните са – 197 ареста, от които 151 са за насилие и нарушения на обществения ред. (данни от
https://www.gov.uk/government/collections/football-banning-orders)
През 2019 година от Скотланд Ярд осъди феновете на Милуол за едни от най-шокиращите случаи на футболно насилие при мача им за ФА Къп срещу Евертън. Може да се каже, че The Bushwackers продължават да поддържат своя имидж. Все пак говорим за фенове, чиито слоган е “No one likes us but we don’t care” (превод „Никой не ни харесва, но не ни пука).