Новаците шампиони
Ще разгледаме няколко отбора ставали шампион на страната си след промоция от по-долно футболно ниво на съответната държава.
Не е лека съдбата на отборите, които се изкачват едно стъпало нагоре в националните футболни надпревари. Най-често поставената цел пред новаците е „да се задържат в елита“, след което от втория сезон да атакуват по-добро представяне. В този обзор ще разгледаме няколко отбора, които шокират аудиторията, спечелвайки титлата на страната веднага след изкачването им в най-горното футболно ниво на съответната държава.
Започваме обзора още в началото на миналия век, като историята ни изпраща в добрата стара Англия. Много преди да стане европейски хегемон през 70-те години Ливърпул далеч не е това страшилище на Острова. Мърсисайдци печелят първата си титла през 1901 година, но изпадат от елита само 3 години по-късно. За щастие на феновете им отборът изиграва само една година във втора дивизия и печели промоция. Още по-голямо е удовлетворението за червените, че още в първия си сезон обратно в елита – 1905/1906 те отново печелят титлата. А за да олицетворим непостоянството в представянето на клуба само ще споменем, че в следващия сезон като действащ шампион Ливърпул завършва на 15-то място и едва се спасява от позорно изпадане от елита.
Оставаме не само на Острова, но и в град Ливърпул. Другият тим от града на Бийтълс – Евертън също може да се похвали с такова постижение. Историята е сходна. През сезон 27/28 година Евертън печели Първа лига, а техният голмайстор Дикси Дийн бележи впечатляващите 60 гола за сезона. Следващата година обаче е трудна за „карамелите“ и те трудно запазват елитния си статут, завършвайки на 18-то място. Година по-късно обаче неизбежното се случва и Евертън изпада във Втора дивизия, за да се завърне в елита само година по-късно. Така през сезон 31/32 в ролята си на новак Евертън отново печели титлата, като Дикси Дийн отново е впечатляващ, отбелязвайки 45 гола.
Продължаваме с изненадващи новаци шампиони в „Родината на футбола“. Следващите две истории са свързани. Първо ще споменем за шампионска титла на Тотнъм. Шпорите ликуват с титлата през 1950/51, след като предходната година са били в долното ниво на английския футбол. Въпреки трудния старт на сезона, Тотнъм успява да обърне нещата в своя полза и да спечели първата титла в своята история. Шпорите оглавяват първенството по Коледа и удържат преднината си до края на сезона. Втората история е за шампионската титла на Ипсуич през 1961-62. „Трактористите“ се намират в Трета дивизия само 6 години по-рано. Постепенно те се изкачват в йерархията и през сезон 60/61 печелят Втора дивизия и правото да се изкачат в английския елит. И ако това не е достатъчно постижение, то впечатляващ е техният рейд в първия им сезон в елита, в който те печелят титлата. Защо двете истории са разказани заедно? Защото имат нещо много общо помежду си. Какво е общото? Не какво,а кой – сър Алф Рамзи. Алф Рамзи е основен защитник в тима на Тотнъм през шампионската за тима 50/51. Малко след отказването си от футбола Алф Рамзи поема тима на Ипсуич като го изкачва тима от трета дивизия та чак до шампионската титла през 62-ра. Разбира се сър Алф Рамзи ще остане в паметта на англичаните и като треньорът, донесъл единствената световна титла на страната през 1966 г.
Последният отбор на Острова, който успява да направи дубъла промоция/титла е Нотингам Форест. Водени от гениалния Брайън Клъф Форест печели титлата като новак в елита през 1978. Рейдът им през годината е впечатляващ, като червените губят само три срещи, като записаха невероятна серия от 25 мача без загуба в края на първенството. Освен титлата през този сезон Форест печелят и купата, оформяйки своеобразен дубъл. Възходът на клуба продължи и през следващите два сезона Нотингам печели две поредни Купи на европейските шампиони.
Малко позната, но изключително интересна, е историята на нидерландският шампион от сезон 63/64. Надали много хора са чували са отборът AFC DWS. В буквален превод името на отбора означава „Футболен клуб Амстердам – силен чрез силата на волята“. Та AFC DWS показват своята сила на волята и през сезон 62/63 печелят второто ниво на холандския футбол. Какъв е шокът, когато година по-късно отборът печели и титлата на Ередивизи, изпреварвайки колосите Аякс, Фейенорд и ПСВ. През следващия сезон AFC DWS достига до четвъртфиналите в КЕШ, отстранявайки Лин и Фенербахче. Клубът обаче не издържа икономически и постепенно изпада в забрава. Днес AFC DWS е клуб от аматьорските нива на футбола в Нидерландия. Интересно е още, че AFC DWS е последният клуб, печелил титлата на страната, който не играе в червено-бели екипи. Цветовете на клуба са синьо и черно.
Най-успешният френски тим Сент Етиен също попада в нашия обзор. През сезон 61/62 Сент Етиен печели Купата на Франция, но същевременно не успява да запази своя елитен статут и изпада във Втора дивизия. Изгнанието им обаче не трае дълго и те се завръщат в елита още на следващата година. Така започва и най-светлата страница в историята на тима. Още в първия си сезон в елита зелените печелят титлата. Това е само началото. В рамките на едно десетилетие Сент Етиен печели впечатляващите седем титли на страната.
Монако също успява да повтори постижението във Франция. Монегаските са като йо-йо клуб до средата на 70-те години. През 1977 година обаче те печелят промоция за елита, водени от своя нападател Делио Онис. Италианец, израстнал в Аржентина, Онис води Монако и до мигновена титла след завръщането им в елита. Впечатляващо е, че Онис е играчът с най-много голове в историята на Френската Лига 1 – 299 гола с екипите на различни отбори във Франция. Към момента Монако е последният отбор във Франция, който е станал шампион като новак в елита.
Кайзерслаутерн влезе в историята на немския футбол през 1998 година като стана първият и до момента единствен клуб, който е печелил титлата в първия си сезон в Бундеслигата. Лаутерите направиха това крайно убедително. Те оглавиха класирането в четвъртия кръг и не го изпуснаха до края на сезона, като същевременно постигнаха дубъл над хегемона Байерн Мюнхен. Водени от легендарния Ото Рехагел и с младия Михаел Балак и световния шампион Андреас Бреме в състава, Кайзерслаутерн записа 19 победи, 11 равенства и 4 поражения.
По същото време зад океана Чикаго Файър пък печели титлата в първия си сезон изобщо. Да, клубът е създаден през 1998 година и още в първия си сезон печели титлата и купата на страната.
Други клубове постигали такъв успех са Росарио Сентрал в Аржентина през 1987 година, Унион Сан Фелипе в Чили през 1971, Краковия в Полша през 1937.
Ще споменем все пак такова постижение и в България. Първо Литекс на Гриша Ганчев постигна такъв успех, след като спечели две поредни титли след промоцията си в елита. Тези успехи на ловчанлии обаче бяха далеч задминати от проекта на братя Домусчиеви в Разград. Лудогорец влезе за първи път в историята си в А група през 2011 и от тогава насам е тотален хегемон в страната ни.