Новият формат на Шампионска лига – глупост или супер идея на УЕФА?
Историята на Кварадона: Какво можем да научим от необичайния и невероятен възход на Хвича Кварацхелия?
Преди година най-добрите крила в света играеха някъде в Испания, Франция, Италия, Германия или Англия. С други думи: там, където винаги играят. Винисиус Джуниър изживяваше първия си сезон като истинска суперзвезда в Реал Мадрид. Садио Мане и Мохамед Салах изиграваха последния си съвместен сезон на суперзвезди заедно с Ливърпул. А Килиан Мбапе беше, ами, Килиан Мбапе.
Прибавете Рафаел Леао, който водеше Милан към първата им титла в Серия А от повече от десетилетие, и това бяха определящите играчи на определящата позиция в съвременната игра. Поне доколкото ни е известно.
Всъщност по това време на миналия сезон едно от най-добрите крила в света можеше изобщо да не играе футбол. След като Русия нахлу в Украйна през март миналата година, ФИФА обяви, че на всички чуждестранни играчи в Русия ще бъде разрешено да прекратят договорите си и да се присъединят към нови клубове в други държави. И на 24 март 2022 г. един играч, за когото никога не сте чували, подписа с отбор, за който сте чували бегло.
След 11 мача с Динамо Батуми в родната си Грузия до края на кампанията 2021-22 г., Хвича Кварацхелия подписа с Наполи за 11,5 млн. евро миналото лято. Почти веднага той не само се превърна в играч, когото познавахте; благодарение на името си и неустоимите си умения с футболната топка той се превърна в играч, когото не можехте да забравите. Той е първият играч – някога – който вкарва 10 гола и асистира за 10 гола в първия си сезон в Италия. Все още е март.
Наричайте го както искате – Квара, Кварадона, Квараваджо, Че Квара, но фактите са неоспорими. Заедно с нападателя Виктор Осимен 22-годишният Кварацхелия е в основата на това, че Наполи е на прага на първата си титла в Серия А, откакто Диего Марадона играе в Неапол. Не само това, но и вероятността да стигнат до финала на Шампионската лига според FiveThirtyEight е по-голяма от всеки друг отбор в света.
Това е епоха, в която Реал Мадрид харчи десетки милиони долари за бразилски тийнейджъри всяка година, Барселона започва работа с множество полузащитници, които все още не могат да наемат кола в Кънектикът, 18-годишният Килиан Мбапе струва 180 милиона евро на ПСЖ, за да го придобие, а играчи от Висшата лига като Букайо Сака и Трент Александър-Арнолд се превръщат в клубни легенди преди да навършат 20 години. И все пак един от най-добрите играчи в света – голямо, неудържимо, знаещо какво е крило – още през май миналата година играеше в Лига Еровнули за 543-ия най-добър отбор в Европа (според ClubElo.com).
Как всички са пропуснали Квара? Как, по дяволите, той попадна тук? И какво, ако изобщо има нещо, казва неговото звездно превъплъщение за начина, по който работи – или не работи – футболът днес?
Невероятният възход на „Кварадона“
Не е съвсем точно да се каже, че Хвича Кварацхелия се е появила от нищото. През 2018 г. „Гардиън“ го посочва като един от 60-те най-добри млади таланти в света. Такова е обаче естеството на развитието на играчите, че повечето от тези играчи никога не стават звезди, а някои изобщо не стават професионалисти.
През февруари 2019 г. Квара преминава от грузинския ФК Рустави в Локомотив Москва под наем, има седем участия и отбелязва един гол. Сделката не е сключена за постоянно, което кара тогавашния мениджър на Локомотив Юрий Семин да каже, че „загубата на това изключително талантливо момче ме разплака“. Вместо това през лятото на 2019 г. той се присъедини към Рубин Казан, руски клуб от средния ешелон.
За Наполи през този сезон Кварацхелия има средно по 1,04 безотговорни гола и асистенции на 90 минути. Това се дължи на 10 гола и 12 асистенции. Сред всички играчи в Големите пет лиги в Европа с поне 1500 изиграни минути досега през сезона само четирима са по-продуктивни: Неймар, Ерлинг Хааланд, Осимен и Лионел Меси. Това е компанията, която той поддържа в момента.
По дяволите, дори не мога да си представя какво е направил с Русия. Сигурно е разкъсал тази лига на парчета, а?
В Русия Хвича Кварацхелия беше единственото нещо, което никога не е бил с Наполи: просто нещо като… добре. За четири сезона в руската Висша лига той вкара 10 гола и създаде 10 асистенции – общо. На 90 минути това прави по 0,38 гола и асистенции. За едно крило това едва ли би било нещо средно в една от най-големите европейски лиги.
Русия, разбира се, не е една от водещите европейски лиги. На този етап РПЛ на практика е откъсната от останалата част на континента, което означава, че е малко по-трудно да се сравнява качеството на лигата с останалите, отколкото беше преди. Но въз основа на класацията ClubElo, която актуализира рейтинга на всеки отбор въз основа на резултатите му и качеството на съперниците му, в Европа има 12 по-добри лиги. Забавно е, че руската лига се оценява много подобно на италианската Серия Б.
Кварацхелия премина от средностатистическа атака в лига, наподобяваща Серия Б, до суперзвезда в атака в Серия А – почти за една нощ.