Кое е първенството, излъчило шампиони от само два града за близо 90 години
Във всяка държава има грандове, които редовно са замесени в борбата за първата позиция. Но между тяхната доминация се появяват изненадващи лидери – например Лестър във Висшата лига през 2016 г.
В България години наред Левски и ЦСКА водиха директен спор за титлата, а през последните 12 кампании Лудогорец неизменно се окичва със златото. Но назад във времето, родното първенство е предлагало различни първенци като Славия, Локомотив София, Литекс, Ботев Пловдив, Черно море, Локомотив Пловдив, Спартак Варна, Спартак Пловдив, Етър, Берое.
Съществува обаче лига от най-висок калибър, чиито шампиони са локализирани в два града. Досетихте ли се коя е тя?
Става въпрос за португалската Примейра лига, която се конкурира с френската Лига 1 за топ 5 в Европа. Първенството ражда таланти, предлага резултатни срещи, а негови представители редовно достигат елиминационните кръгове в Шампионска лига и Лига Европа.
Въпреки че е сред най-големите шампионати в света, Примейра лига може да се похвали само с 5 различни носители на трофея. По-интересното е, че те са от градовете Лисабон и Порто. За справка, Висшата лига на Англия (б.а. – преди това Първа дивизия) е излъчвала първенци от 19 населени места.
Бенфика (38 титли)
Отборът с най-много първи места в Португалия е Бенфика. “Орлите” притежават 38 титли във витрината си, като първата от тях е завоювана през 1936 г., а последната през сезон 2022/2023.
Лисабонският гранд не само доминира на местната сцена, но и се представя силно на европейско ниво. Бенфика печели КЕШ през 1961 и 1962 г., а впоследствие губи 5 финала в надпреварата.
В допълнение към постиженията на клуба, трябва да се отбележат рекордите за най-много купи на страната (26) и най-много купи на лигата (7).
Порто (30 титли)
Следващият тим с най-много трофеи в Примейра лига е Порто. “Драконите” печелят първото издание на местния шампионат през 1934/1935, а четири години по-късно повтарят постижението си.
С годините Порто се превръща в хегемон в Португалия и в страшилище на европейската сцена. “Синьо-белите” са 2-кратни носители на Шампионска лига (КЕШ) и имат 2 отличия от Лига Европа (Купата на УЕФА).
Последната титла на “драконите” в шампионата стана факт през сезон 2021/2022. Година по-късно Порто завоюва купа №19 в историята си и спечели за първи път Купата на Лигата, която е с най-малка важност в Португалия.
Спортинг Лисабон (19 титли)
Другият столичен гранд – Спортинг Лисабон, е 19-кратен първенец на Португалия. До 1982 г. “зелено-белите” имат 16 титли във витрината си и спорят с Бенфика за първата позиция във вечната ранглиста, но следва спад и дълга липса на трофеи.
Спортинг стъпва обратно на върха през сезон 1999/2000, а две години по-късно повтаря постижението, финиширайки с 12 точки пред местния съперник Бенфика.
Привържениците на “зелено-белите” отново се налага да изчакат дълъг период, за да видят как любимците им вдигат титлата. Последният успех бе записан през 2021 г., когато отборът допусна само 1 загуба в продължение на 34 кръга.
В клубния музей на Спортинг Лисабон личат още 17 купи на страната, 4 купи на Лигата, 1 КНК.
Белененсеш (1 титла)
Третият столичен клуб, печелил шампионата на Португалия, е Белененсеш. Това се случва през сезон 1945/1946, който продължава 22 кръга.
По това време в лигата се подвизават 12 клуба. Белененсеш регистрира 18 победи, 2 ремита и губи само 2 пъти, с което си осигурява лидерската позиция и вдига титлата за първи и единствен път в историята си. Бенфика остава на 2-ро място с точка по-малко, докато Спортинг Лисабон се настанява на 3-тата позиция.
През 2018 г. Белененсеш се разцепи на Б-Сад и КФ Ош Белененсеш, по подобие на ЦСКА и Стяуа.
Боавища (1 титла)
И последният клуб, който някога е ставал шампион на Примейра лига, е Боавища. През 2001 г. “пантерите” завършват с точка пред градския си съперник Порто и печелят златните медали. Отборът инкасира само три поражения през кампанията благодарение на стабилната си игра в защита и завоюва единствената титла в историята си.
Този успех не е никак случаен и не може да се сравнява с титлата на Лестър например. Боавища завършва два пъти на 2-ро място – 1999 и 2002 г. – и печели Купата на Португалия през сезон 1996/1997.
Въпреки че в Португалия има и други именити клубове като Спортинг Брага, Витория Сетубал, Витория Гимараеш, те никога не са ставали шампиони. Тимовете от голямата тройка, допълнени от Боавища и Белененсеш, са единствените първенци в страната на мореплавателите.