Пиянството на един отбор
Коледните партита на клубовете от Висшата лига, които излязоха извън контрол
Когато си говорим за футбол по време на Коледните и Новогодишни празници, винаги правим аналогия с английската Висша лига. Докато по това време в годината за нашите футболисти темата е табу, то на Албиона календарът е най-натоварен. Емблематични са почти всички мачове на култовия „Боксинг дей“, като в миналото е имало почти комични резултати. Днес феновете по цял свят могат да се наслаждават на „магията на Висшата лига“, както обича да я нарича Боби Борисов. Със сигурност милиони зрители от цяла Европа, а защо да не кажем и от цял свят очакват 26-ти декември, за да можем да гледаме футбол на високо ниво. Особено приятно е, след като си преял „като попско дете на Задушница“ в предходните дни, да седнеш на дивана и да викаш – „аре размърдайте се ве“ (това може би е по-характерно за нас на Балканите, но е позната картинка).
Освен с мачове на Боксинг дей обаче английският футбол е познат с още една своя традиция, която за голямо мое съжаление започва като че ли да запада. Говоря именно за Коледните партита на отборите. Събития, които са чакани от местните таблоиди много повече, отколкото самите футболни срещи. Причината – ами често там нещата излизат извън контрол. Поради претоварения календар, прекалената глобализация и комерсиализация на футбола обаче, все повече мениджъри или забраняват празненствата, или те протичат като събиране на випуска на Духовната семинария. В този материал ще припомним някои от най-запомнящите се случки от Коледни партита на клубовете от Острова.
Може би е странно, че не започваме с история за Пол Газкойн, но Газа е такава икона в това отношение, че заслужава отделна статия само за себе си и своите лудории. Ще стартираме обаче с друг разпознаваем образ – Вини Джоунс. Водачът на Лудата Банда от Уимбълдън обаче се проявява емблематично на едно коледно парти, докато е част от отбора на Челси. Можем само да гадаем какво е накарало мениджърът на сините от Лондон Глен Ходъл да повери организирането на купона на Вини, но със сигурност играчите го помнят и до днес. Нищо, че това се случи през далечната 1994 година. След приличен запой, провел се в редица пъбове в Западен Лондон, Джоунс организира игра по хвърляне на джуджета. Печели този, който хвърли джуджето най-далеч. Тони Каскарино разказва, че не помни резултата си, но джуджетата са били доста по-тежки, отколкото е очаквал. Дали пък изпитото количество алкохол също не е дало своето отражение?!
Коледното парти на Уест Хем през 1998 година също не протича съвсем гладко. Особено за Нийл Ръдок и Тревър Синклер. Двамата са изключително разочаровани и разярени от това, че ги изгонват от бара, след като са изпили последните си поръчки. Яда си стоварват върху паркиран наблизо Мини Купър. Срещу двамата са повдигнати обвинения за хулиганство и нанасяне на щети, като в крайна сметка Ръдок е оправдан, докато Синклер трябва да заплати близо 500 паунда глоба и погасяване на щетите.
По същото време в Нюкасъл решават, че ще направят забавно коледно парти, като осигурят „груб“ Дядо Коледа. Коледните подаръци са в голямата си част забавни, но някои от тях прекрачват границата, особено спрямо порядките в Западна Европа. Към първата група със забавни подаръци бихме включили четката за коса, която получава Темури Кетсбая, който всъщност е плешив (тук идеята със сигурност е копирана от гениалния Газкойн, който прави подобен подарък на свой съотборник преди това). Алесандро Пистоне пък получава сърце от овца – препратка към това, че не се влага много много на терена – нещо, което Пистоне приема с усмивка. Дънкан Фъргюсън е „награден“ от Дядо Коледа със затворническо облекло – дебелашка шега, имайки се предвид, че нападателят бе лежал няколко месеца в затвора през ’95-а. Подаръкът към немския национал Дитмар Хаман обаче преминава в графа от неуместно към обидно. Хаман получава книгата на Адолф Хитлер – Моята борба, което определено може да се приеме със смесени чувства, особено като се има предвид колко са чувствителни германците на тази тема.
Иронична е случката с коледното парти на Лийдс през 2001. Поради наскорошен инцидент с Лий Бойър и Джонатан Уудгейт от клуба са изключително предпазливи в организирането на купона. Мениджърът Дейвид О‘Лиъри провежда разговор по темата с целия състав, а президентът на клуба наема цяла група охранители, които да „пазят момчетата от неприятности“. Е, не всичко минава по план. След няколкочасов запой Роби Фаулър се прибира към хотела си в тежко състояние. При опит на фотограф да го снима как спи в таксито нападателят се сбива с фотографа, като разбива камерата му. Това, разбира се, води до арест на Фаулър, но за негов късмет в крайна сметка е освободен, без да бъдат повдигнати обвинения.
По същото време в клуб Sugar Reef се вихрят играчите на Уест Хем. Тяхното парти също не завършва спокойно – не тук бой и обиди не е имало, но нещата все пак не са особено приятни. Хейдън Фокс, който надали ще бъде запомнен с особени прояви на терена, се прочува с изпълнението си на бара. И имаме предвид буквално – на бара. В един момент австралиецът решава, че ще е чудесна идея да се качи на бара. Дотук нищо сериозно. В следващия момент обаче той се разкопчава и започва да пикае върху всички, които са отдолу. За да е „щастието пълно“ в този момент друг играч на чуковете, които остава неназован, повръща върху една от масите. Моментално играчите на Уест Хем са изведени от клуба, а Фокс е глобен с двуседмичната си заплата, както и да плати 2000 паунда сметка в клуба.
Няма как да минем без Джоуи Бартън. Халфът така и не успя да разгърне потенциала си на терена напълно, но извън игрището Бартън показа „огромна класа“. Една от първите прояви в тази светлина на Бартън е именно на едно коледно парти, докато той е част от Манчестър Сити. Годината е 2004, а почти през цялата вечер Джоуи се опитва да прогори дупки в дрехите на съотборниците си с цигара. Нещата загрубяват, когато младата надежда на тима Джейми Танди се опитва да „върне жеста“, но използвайки запалка. По думите на самия Бартън Танди се е опитал да го подпали, след което Джоуи е опитал да се „защити“ с пепелник, който обаче е бил захванат за масата. Затова той прави друго – взима цигара от пепелника и я забива в окото на Танди. Самият Танди обвинява Бартън, че по този начин е провалил кариерата му. Бартън е глобен от клуба 60 000 паунда, но бъдещите му прояви спрямо съотборниците му в различни отбори не показват да си е взел поука.
Сър Алекс Фъргюсън се слави като един от най-великите мениджъри в историята на футбола. Една от неговите „тайни на успеха“ е, че действа с твърда ръка. Не една и две звезди са разказвали за бурния нрав на шотландеца и последствията, които трябва да понесеш, ако го вбесиш. Е, през 2007 го вбесява целия отбор, което води до отмяна на коледните партита за годините напред. Какво се случва ли? 13-часов алкохолен тур, който включва караоке и стриптийз барове и е оценен на 4000 паунда на човек. Това обаче не е причината, поради която Сър Алекс да се вбеси. Кулминацията на вечерта е парти в хотел, на което са поканени 80 лично подбрани жени. Условието – гаджета и съпруги са забранени. Таблоидите го описват като „ужасяващ пазар за добитък“. Е това вече доведе до отмяна на бъдещите коледни партита в Юнайтед.
В последните години, както казахме, нещата стоят малко по-различно. Или пък отборите успяват да се скриват по-успешно. Факт е, че такива „пикантни“ истории, свързани с коледните партита на отборите не се разчуват, а това си беше традиция в Англия. Както и мачовете на Боксинг дей.
Весели празници! Сега идва време за сарми, пържоли, вино, преяждане и разбира се – хулене по Мохамед Салах, Кристиано Роналдо, Кевин де Бройне и сие, че на 26-ти декември не се представят според нашите очаквания 😊