Новият формат на Шампионска лига – глупост или супер идея на УЕФА?
Новият формат на Шампионска лига – глупост или супер идея на УЕФА?
След множеството спекулации и последвалото учредяване на Суперлигата, УЕФА взе решение да преформатира Шампионска лига и да направи турнира по-интересен за зрителите. Първото издание на надпреварата в този ѝ вид ще започне през септември, така че тепърва ще разберем дали е лош ход, или креативна идея на футболната централа.
Какви са промените?
За разлика от предишните издания на Шампионска лига, този път няма групова фаза. Отборите, чийто брой е увеличен до 36, участват в обща лига и за да продължат напред, трябва да завършат възможно най-нагоре в класирането.
Напред към 1/8-финалите продължават първите осем отбора, докато следващите 16 участват в предварителен елиминационен етап. Последните осем тима приключват участието си в Шампионска лига.
Подобно на досегашния формат, клубовете са разпределени в четири урни при жребия, който ще се състои на 29 август 2024 г. Целта е всеки от тях да се изправи срещу участници от всички урни, за да има равнопоставеност. Единственото ограничение е, че в основната фаза на Шампионска лига не могат да се срещат отбори от една държава.
Новият формат на европейското състезание предлага повече мачове. Досега тимовете имаха по шест двубоя в групите, но сега броят им е осем – четири домакинства и четири визити. Поради тази причина фаза “Лигата” приключва през януари, а не както до миналата година – в средата на декември.
Недоволство от страна на футболни лиги и клубове
Увеличеният брой срещи в основната схема на Шампионска лига доведе до недоволство от страна на организаторите на вътрешни първенства и някои футболни клубове.
Например Футболната Лига в Англия трябва да предприеме кардинални промени и да преформатира местните купи, за да осигури равнопоставеност на евроучастниците си. Най-вероятно в третия кръг на ФА Къп няма да има преиграване, докато 1/4-финалите на Купата на Лигата ще се проведат в друг период от сезона.
Треньорите се опасяват, че новият футболен календар ще наруши зимната подготовка и може да повиши риска от контузии. По програма има два кръга от основната фаза на Шампионска лига през януари – 23.01 и 29.01, когато някои първенства са в пауза – например българското. Това важи и за Лига Европа, така че с любопитство ще проследим календара на Лудогорец и кога родният представител ще изиграе срещите си.
Има ли предимства новият формат?
Естествено, от гледна точка на феновете, новият формат на Шампионска лига предоставя повече мачове. През новия сезон всеки отбор ще изиграе общо 8 двубоя, а януари няма да бъде празен откъм европейски сблъсъци. След като завърши основната фаза, веднага започват елиминациите, което ще държи привържениците под напрежение през целия сезон.
Липсата на групи вероятно ще натъжи носталгично настроените фенове, които свикнаха със стария формат, но сегашната схема изглежда интересна и дава шанс на всички отбори. Само осем от участниците отпадат, докато цели 24 тима имат шанс да достигнат до осминафиналите.
За разлика от преди, в настоящия формат няма преливане на отбори между турнирите. Това, от една страна, спира клубовете с по-скромни финансови възможности да търсят европробив, но от друга, ги оставя в Шампионска лига, където приходите са по-големи. Разбира се, за да се случи това, трябва да завършат над чертата с изпадащи в лигата.
С вълнение и нетърпение очакваме идния сезон на Шампионска лига, който ще бъде знаков в историята на надпреварата. Той ще бъде показателен дали новият формат на УЕФА е успешен, или има трески за дялане.
Оценки могат да се правят след приключване на основната фаза през януари, тъй като елиминациите се запазват в същия формат. От осминафиналите нататък отборите се срещат по два пъти на разменено гостуване, без да важи правилото за гол на чужд терен.