Новият формат на Шампионска лига – глупост или супер идея на УЕФА?
Десетте най-големи ултрас групи в света
В световния футбол често има групи от хора, които се чувстват толкова привързани към клубовете, които подкрепят, че това надхвърля нормалното фенство или подкрепа. Тези хора се обединяват в продължение на много години, като създават фенски групи, посветени на клуба и техните убеждения – те са по-известни като „ултрас групи“.
Ултрас групите водят началото си от 30-те години на миналия век, когато в Бразилия са се появили групи от хора, силно свързани с футболните отбори – след това те се разрастват по целия свят, като първата известна „ултрагрупа“ е тази на Хайдук Сплит през 1950 г., където феновете на клуба създават „Торсида Сплит“.
Идеологията на движението „Ултра“ се развива по целия свят и от тях се формират стотици, ако не и хиляди фенски групи до днес – със силно присъствие в Европа и особено в Италия. Тук ние от Football Life разглеждаме 10-те най-добри ултрас групи в света…
ФК Хайдук Сплит – Torcida Split
Логично е да започнем с първоначалната ултрагрупа на Европа. „Torcida Split“ е създадена от група студенти в Загреб, след като стават свидетели на страстната публика в Бразилия по време на Световното първенство по футбол през 1950 г.
Те се смятат за най-старата организирана група от привърженици в Европа и са изключително доминиращи в Далмация – имат силни връзки с ултрас групите на Бенфика, Сент Етиен, полския клуб Гурник Забже и другата далматинска ултрас група Торнадо Задар.
Групата има клонове в държави по целия свят, предимно в места със силни хърватски общности.
Динамо Загреб – Bad Blue Boys
Друга група от Хърватия, „Bad Blue Boys“ или накратко BBB, е ултрас групата на Динамо Загреб и е основана през 1986 г. в самия Загреб, а името на групата е вдъхновено от филма на Шон Пен от 1983 г. „Лоши момчета“.
През 1990 г., след като страната получава независимост от Югославия, BBB оказват голяма подкрепа на първия хърватски президент Франьо Тудман – но тези отношения се развалят, след като Тудман се опитва да промени името на клуба на НК Хърватия, което принуждава BBB да се обърнат срещу него. Групата има силни взаимоотношения с ФК Панатинайкос ултрагрупа Gate 13, Динамо Киев, Динамо Тбилиси и Рома.
През август 2023 г. групата е замесена в масово сбиване, довело до смъртта на 29-годишен фен, когато 120 нейни членове пътуват до АЕК Атина за плейофния мач от Шампионската лига срещу гръцкия отбор, въпреки че им е казано да не го правят. При последвалата свада са ранени осем фенове, а 104 фенове са арестувани от гръцките власти.
Ференцварош – Green Monsters
Унгарският клуб Ференцварош се радва на свирепа подкрепа от страна на ултрас групата „Green Monsters“, или B-közép на унгарски. Създадена през 1995 г., групата е известна с фанатичната си подкрепа за клуба и има силно съперничество с ултрас групата на другия будапещенски клуб ФК „Уйпещ“.
Групата бойкотира мачовете на Ференцварош през 2015 г., след като Унгарската футболна асоциация използва система за отпечатъци на длани за идентифициране на феновете, които влизат на стадиона, за да се опита да постави клеймо върху подкрепата на ултрасите, но по-късно тези решения са отменени. Въпреки че са по-малък клуб, подкрепата на „Green Monsters“ е една от най-добрите в Европа и са една от най-бруталните ултрас групи в света.
Ривър Плейт – Los Borrachos Del Tablón
Феновете на аржентинския отбор Ривър Плейт са едни от най-яростните в Аржентина и цяла Южна Америка. Известна като „Los Borrachos del Tablón“, групата е по-често наричана barra brava, а не ултра груа. Преведено от английски-Barra brava е името на организирани групи от привърженици на футболни отбори в Латинска Америка, аналогични на европейските ултраси и британските хулигани в предоставянето на фанатична подкрепа на техните клубове на стадионите и провокирането на насилие срещу феновете на съперниците, както и срещу полицията
Взривоопасното съперничество на клуба с „Бока Хуниорс“ е известно в целия свят, както и съперничеството на фенските групи – мачовете между тях често водят до кръвопролития, като през 2002 г. един фен на „Бока Хуниорс“ е застрелян, което води до прекратяване на „суперкласикото“.
ФК Санкт Паули
Една ултрас група, която се различава от останалите – феновете на германския клуб от Бундеслига 2 „Санкт Паули“ – е известна с лявата си идеология. Феновете се моделират като антифашистки, антирасистки, антихомофобски и антисексистки и често влизат в конфликт с неонацистки групи и хулигани на гостуващите отбори по време на мачове.
Групата е много приобщаваща и прогресивна по отношение на политическите си възгледи – нещо, което им е спечелило слава в света на футбола. Феновете са в отлични отношения с феновете на „Тернана“, „Райо Валекано“, „СВ Бабелсберг 03“, „Партизан Минск“, „Хапоел Тел Авив“, „АЕК Атина“ и „Селтик“.
Рядко срещаната им политическа позиция в света на футбола им е спечелила значителни почитатели и извън родния Хамбург, включително група привърженици в Индия, наречена „Радж Паули“.
Лацио – Irriducibili
Ултрагрупата на SS Lazio, известна като Irriducibili, е една от най-мразените и жестоки в целия световен футбол. За разлика от ултрасите на „Санкт Паули“, групата никога не е избягвала да изразява своята неонацистка принадлежност и често е издигала плакати в подкрепа на Аркан, сръбски военнопрестъпник, и такива с нацистка принадлежност.
Силното съперничество с Рома също е добре документирано, като дербито на столицата е едно от най-големите дербита не само в италианския, но и в световния футбол. Групата е добре известна с фашисткото си поведение, като съперниците и дори собствените им играчи са обект на расистки обиди от страна на „Curva Nord“ – всичко това е причина много фенове по света да изпитват такава омраза към групата.
Цървена звезда Белград – Delije
Ултрагрупата на сръбския отбор Цървена звезда Белград се нарича Delije, което в свободен превод означава „герои“, „храбреци“ или „жребци“. Групата има връзки още от 40-те години на миналия век, но официално е кръстена и създадена през 1989 г. Известна е с гордия си сръбски национализъм и се радва на силни приятелски отношения с привържениците на Олимпиакос и Спартак Москва поради общата им православна вяра.
Един от най-мрачните и насилствени моменти в историята на групата идва по време на мач срещу съперника Динамо Загреб през 1990 г., когато след засиленото напрежение в региона на стадиона се стига до ожесточени сблъсъци между Delije и Bad Blue Boys. Макар и очевидно да не е водеща причина за югославските войни, събитието отразява настроенията по онова време и оттогава е наричано „мачът, който започна война“.
Галатасарай – ultrAslan
Често смятана за най-голямата организирана фенска група в света, в която членуват около 100 000 души, ultrAslan се ражда през 2001 г., след като Галатасарай започва да се превръща в успешен и уважаван европейски клуб – това кара фена Алпарслан Дикмен да създаде групата и да бъде неин лидер до преждевременната си смърт през 2008 г.
Групата е известна с креативността си в подкрепата си по трибуните, през 2001 г. успяват да изтрелят 3000 сигнални ракети на мач срещу Фенербахче. Което води до прекъсване на играта – това кара турската футболна асоциация да забрани използването на пиротехнически средства по време на мачове, като налага строги глоби на клуба, ако бъдат използвани. За разлика от много други ултрас групи в Европа, групата е аполитична, но все пак силно отдадена към подкрепата на клуба и се смята за една от най-опасните ултрас групи в Европа.
ССК Наполи
Наполи е четвъртият най-подкрепян клуб в цяла Италия – след Ювентус и двата клуба от Милано – и феновете му показват това. Клубът има много различни ултрас групи, но най-забележителните от тях са Commando Ultras Curva B, Ultras Napoli и Fedayn.
Олимпик Марсилия – Commando Ultra 84
Френският клуб „Марсилия“ е известен с една от най-страстните фенове в световния футбол, а ултрас групата Commando Ultras 84 е олицетворение на тази подкрепа. Групата е основана през 1984 г., което я прави най-старата ултрас група във Франция, и е добре позната с уникалните хореографии, които правят на Велодром.
Съперничеството им с ПСЖ – особено с ултрас групата им „Bologne Boys“ – е едно от най-ожесточените в Европа и често мачовете могат да бъдат изключително опасни. Тази ожесточеност се разпалва още повече поради левите убеждения на CU84 – нещо, което Болонските момчета със сигурност не споделят.
Ако някога отидете в Марсилия, много бързо ще разберете, че за жителите на града Олимпик Марсилия е нещо повече от футболен отбор – нещо, което става още по-ярко благодарение на групи като Commando Ultra 84.