Катар 2022 – Световното на прецедентите
Остава по-малко от месец до старта на световното първенство, а като че ли я няма тази еуфория, която съпътства най-големия футболен форум. А и как да я има, като няма нищо, което да е така, както сме свикнали.
Ще започнем още с избора на домакин. Още през 2014 година избухнаха серия скандали, свързани с корупция при избора на страната-домакин на световните финали през 2022 г. Според разследващи журналисти Мохамед бин Хамам, бивш член на изпълнителния комитет на ФИФА, е раздал над 5 милиона долара подкупи, за да бъде подкрепена кандидатурата на неговата родина. След това се започнаха едни обяснения, в които бившият президент на ФИФА – Сеп Блатер (също отстранен заради корупция) съвсем се оплете като пате в калчища. Да не говорим, че се дава първенството на страна, която няма абсолютно никакви традиции във футбола. За справка – Катар заема незавидното 113 място в световната ранглиста по времето на своя избор за домакин.
Въпреки всичко изборът на арабската държава беше утвърден и започна подготовката за Мондиал 2022. Тук стигаме до следващият и основен абсурд за масовия футболен запалянко – световното първенство за първи път в своята история ще се проведе през месеците ноември и декември. Всички сме свикнали, че времето за Световното е през юни и юли, но не и през т.нар. Европейска зима. Причината за тази генерална промяна разбира се е климатът – през летните месеци в Катар температурите достигат до над 50 градуса по Целзий – температури, при които да се играе футбол определено е противопоказно. Тук се отваря още един прецедент – скоро се разбра, че Катар ще бъде домакин на Купата на Азия 2023. Първенството трябваше да се проведе в Китай, но поради стриктните си мерки срещу разпространението на пандемията от Ковид, китайското правителство се отказа от организирането на турнира. Така за заместник бе определен Катар. Кога ще се проведе турнирът ли – ами от 16 юни до 16 юли 2023 г. Т.е. или лятото 2023 го предвиждат да е хладно, или на някой не му пука за здравето на азиатските футболисти. Това провеждане на Мондиала през зимата доведе до грандиозни промени във футболния календар на Стария континент. Сгъстеният цикъл и краткото време за възстановяване доведе от своя страна до увеличен брой контузии, а не са един и двама основни играчи, които да пропуснат първенството заради травми.
След абсурдното решение за Световно първенство през зимата започнаха да излизат и други проблеми в организирането на турнира. Една от най-коментираните теми е тази за човешките права. В Катар не се славят като най-либералните хора, а хомосексуализмът е забранен със закон. Употребата на алкохол също е забранена поради религиозни причини. Затова и все повече световни звезди се обявяват против провеждането на най-голямото спортно събитие във футбола в страна, в която зачитането на човешките права не стои на призово място в класирането при законотворенето и ценностната система на държавните ръководители.
Така изброените скандали накараха много разследващи журналисти да следят под лупа случващото се в Катар. Оказа се, че проблеми има и при строежа на стадионите (не че не е имало проблеми и при изграждането на нови съоражения за други Мондиали). Една от основните теми по въпроса е експлоатацията на работници мигранти. Amnesty пише, че работниците мигранти от Бангладеш, Индия и Непал са принудени да живеят в „ужасяващи“ условия, заплашвани са от „безскрупулни агенти по наемане на работа“ в родните си страни и не получават обещаните заплати. Освен това правозащитната организация твърди, че някои от тях са принудени да работят без заплащане. Звучи несериозно за една от най-богатите страни в света, нали?
Следващият проблем – настаняването на феновете. Преди време ФИФА обяви, че има осигурени 100 000 стаи – не само в хотели, но и на по-нетрадиционни места като палаткови лагери и круизни кораби. Звучи ли ви примамливо?! За мен е по-скоро абсурдно, като се има предвид, че по време на груповата фаза, когато пристигнат феновете на всички 32 страни ще има много повече хора. Явно някои ще трябва да спят и по стадионите. На феновете също така ще бъде забранена употребата на алкохол освен на обособените за това места. Със сигурност за някои от английските фенове това ще създаде доста проблеми, като познаваме добре техните навици в чужбина.
Не са една и две легендите на футбола, които агитират за бойкот на това първенство. Такива са например Филип Лам и Ерик Кантона. Големият французин, който рядко спестява това, което мисли, сподели наскоро:
„Това нещо се направи само за пари. Начинът, по който са третирани хората там е отвратителен. Хиляди умряха при построяването на стадионите. Още стотици хиляди и преди това. И искате ние да скачаме от радост и вълнение, че има световно първенство по футбол там?! Без мен.
Аз няма да го гледам и по телевизията. Предпочитам да отида да карам мотоциклета си из Южна Америка през този месец, а не да гледам мачовете. Не ме интересуват.“
Ерик Кантона
На фона на всички тези скандали и неуредици обаче все пак говорим за Световното първенство. Жалко е, че фокусът се измести повече към извънфутболната страна на нещата, а същевременно една плеяда големи играчи очакват най-голямата сцена, за да се докажат. Такива са Килиан Мбапе и носителят на Златната топка Карим Бензема за Франция. Очакваме изявите и на Кевин де Бройне и стабилния тим на Белгия. Роберт Левандовски е амбициран да покаже голмайсторската си мощ и на това, най-вероятно последно голямо първенство за него. Разбира се няма как да пропуснем хегемоните в индивидуалните награди Лео Меси и Кристиано Роналдо, които са всеизвестни със своя глад за успехи.
Сред тази група утвърдени световни звезди се прокрадват и имената на доста младоци, които могат да се изстрелят в орбитата на големия футбол именно по време на това световно първенство. Такива са Джамал Мусиала, загатнал за своя потенциал в Байерн Мюнхен, Джуд Белингам от Борусия Дортмунд, Педри, Алфонсо Дейвис и други.
Ще липсват и някои големи имена, като най-актуалният нападател Ерлинг Холанд, но няма как да има място за всички (освен ако ФИФА не вземе някое ново абсурдно решение).
И да обобщим основните прецеденти, свързани с това Световно първенство в Катар:
- За първи път Световно първенство ще се проведе през зимата.
- За първи път Световното първенство ще се проведе в арабска държава
- След избора на Катар избухна един от най-големите корупционни скандали, който въпреки това не доведе до отмяна на решението
- По време на строежа на стадионите хиляди работници не са получили своите възнаграждения според правозащитните организации
- Това може да е последното първенство, за което албумът със стикери за Мондиал ще бъде произвеждан от легендарната фирма Панини. Въпреки че фирмата има лиценза и за 2026 година, не е ясно дали ще продължи след като загуби правата за Европейските първенства.
И все пак – да завършим с оптимизъм – Световното първенство идва и цял свят ще живее с емоцията, свързана с най-великата игра. Пък било то и в непривично време преди Коледа!