Да останеш в сянката на градския съперник

 Да останеш в сянката на градския съперник



Осанката на някои клубове е забележителна и хвърля сянка върху други с по-малки успехи. Ще разгледаме отбори от втория вид, които трябва да се справят с величието на градския си съперник.

Еспаньол

След като прочетете заглавието, една от първите Ви асоциации е свързана с Еспаньол, нали?

Каталунският клуб е основан през 1900 г., точно 11 месеца след появата на ФК Барселона. Интересното е, че Еспаньол е първият тим в Испания, създаден изцяло от местни фенове на играта, а не от чужденци.

За над 120-годишната си история “папагалчетата” нямат титла от елита на Испания. Триумфирали са четири пъти в турнира Копа Дел Рей, като последният от тях стана факт през сезон 2005/2006.

На европейско ниво имат 2 значими представяния – финалите за Купата на УЕФА през 1988 и 2007 г., като и двата биват загубени.

В дербито с ФК Барселона има значително изоставане, що се отнася до победите (44 за Еспаньол срещу 125 за Барса към октомври 2022 г.).

Нотс Каунти

Запознатите с историята на футбола знаят, че това е първият отбор в света, който продължава своето съществуване. Създаден е през 1862 г. в град Нотингам и носи прозвището “свраките”.

През XIX век Нотс Каунти достига два финала за ФА Къп. Първият бива загубен (1891 г.), но три години след това “свраките” печелят отличието след успех срещу Болтън.

С годините Каунти губи от репутацията си и се подвизава в по-ниските ешелони на английския футбол. Дори към днешна дата е част от петото ниво, но с амбиции да се завърне при професионалистите.

За сметка на Нотс Каунти, градският съперник Нотингам Форест имаше златен период през 70-те и 80-те години на миналия век. “Червените” се окичиха със златните медали в Първа дивизия през 1977/1978 и станаха двукратни шампиони на Европа (1979 и 1980 г.).

Разбира се, успехите на вечния съперник не пречат на привържениците на “свраките” да подкрепят любимия си отбор, независимо от сегашното му състояние.

Мюнхен 1860

Добре познат отбор за българския фен поради участието на Боримиров в периода 1995 – 2004 г.

“Лъвовете” са основатели на Първа Бундеслига и имат богата история. Напоследък обаче клубът попадна във финансов колапс и се срина до ниските ешелони на немския футбол. Към днешна дата Мюнхен 1860 се подвизава в Трета лига.

През 1966 г. отборът стана шампион на Германия за първи и единствен път в историята си. Освен това има две Купи на Германия и финал за КНК през 1965 г., загубен от Уест Хем с 0:2.

Макар че значително изостава по отличия спрямо градския си съперник – Байерн, Мюнхен 1860 продължава да се радва на голяма подкрепа от местните фенове.

Даниел Боримирол

Други отбори, останали в сянката на местния гранд

Към своеобразната класация можем да причислим още няколко отбора, които едва ли някога ще надминат подвизите на градския си съперник.

Спарта Ротердам и Екселсиор остават далеч от бляскавите успехи на големия си “брат” – Фейенорд.

Серкъл Брюж има три титли в Белгия, постигнати до 1930 г. Този брой е значително по-малък от шампионските отличия на Клуб Брюж, които са 18.

Хамбург е вторият по големина град в Германия, който е добре известен сред футболните фенове заради Хамбургер ШФ. Но част от жителите подкрепят по-непретенциозния отбор на Санкт Паули, прекарал повече време във Втора и Трета Бундеслига.

Мнозина твърдят, че ФК Торино е най-обичаният клуб в града. Но когато говорим за световна популярност, призът отива при Ювентус. “Биковете” имат 7 титли (последната е през 1976 г.), докато “бианконерите” са рекордьори с 36.



Свързани постове

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *