Дерби Уикенд #1: Суперкласико, сблъсък за честта на Варна и още куп зрелища
„Тате, ъъъ тренер…“
Да си футболен треньор е една от най-неблагодарните професии на света. Да, със сигурност не може да се сравнява с човекът от отдела по качество на ректалните термометри в Johnson & Johnson, тъй като както не всички знаят – всеки продукт от тази фирма е персонално тестван, но все пак треньорството не е занаят за всеки. Още по-сложно става пък когато в отбора ти е някое от децата ти. Тогава си подложен на кръстосан огън – ако го пускаш и не се представя добре – то феновете ще те изядат жив, че момчето играе само защото е твой син. Ако го смениш или го оставиш на пейката пък рискуваш семейни скандали с жена си, за която няма по-добър футболист на света от нейния син. В такава неудобна ситуация са изпадали някои от най-добрите треньори в света, част от които ще представим в тази статия.
Чезаре и Паоло Малдини
Фамилия Малдини се асоциира по цял свят с италианския Милан. Чезаре Малдини прекарва 12 години като играч на росонерите, след което за кратко е и треньор на миланския гранд. Още по-голяма следа в тима оставя неговият син Паоло, който прекарва цялата си кариера в Милан, като печели множество трофеи и световна слава. В момента пък Даниел Малдини е трето поколение от фамилията, който ще се опита да запише името си в историята на росонерите. Паоло Малдини неведнъж е казвал, че през кариерата си нерядко се е допитвал до своя легендарен баща за съвети относно играта му. Той има шансът Чезаре да му е треньор в 22 мача, докато Малдини – старши е селекционер на националния отбор на Италия. С качествата на Паоло обаче надали някой е имал съмнения защо той е сред първите повикани и носи капитанската лента под ръководството на баща му.
Йохан и Жорди Кройф
Символ на холандския футбол Йохан Кройф изменя изцяло философията на футбола в Барселона, изграждайки своя Дрийм Тийм в края на 80-те и началото на 90-те години. В залеза на този велик отбор там заиграва и синът на Йохан – Жорди. Младият Кройф изиграва 52 мача под ръководството на легендарния си баща, но определено не блести чак толкова на терена. Дали поради липса на качества, дали неуспявайки да се справи с тежестта на фамилията – спорове за това се водят от не един и двама футболни анализатори. В крайна сметка Жорди Кройф остава по-познат в историята не със своите постижения, а като сина на Йохан Велики.
Брайън и Найджъл Клъф
Всеки уважаващ себе си фен на футбола знае кой е Брайън Клъф. Ексцентрикът, който направи Нотингам Форест двукратен европейски шампион. Бисерите на Клъф, както и на моменти странните му методи на менажиране са легендарни. Не са много обаче хората (освен може би съвременниците на тези успехи на Нотингам), които знаят, че Брайън е бил дълги години треньор на своя син – Найджъл Клъф. И тук определено не говорим за шуробаджанащина, надали някой може да си представи точно Брайън Клъф в тази роля. Колкото великолепно се е справял на пейката на Нотингам Брайън Клъф, не по-зле неговият син е водил нападението на червените, макар и вече във времената на упадък за клуба. Найджъл изиграва 130 мача под ръководството на своя баща, а генерално изиграва 403 мача за Нотингам, в които бележи 131 гола. Това му отрежда второ място във вечната ранглиста по отбелязани попадения в историята на Форест.
Алекс и Дарън Фъргюсън
Кой не знае сър Алекс, кой не е слушал за него, ако можем да перифразираме стиховете на великия Христо Ботев. Сър Алекс Фъргюсън е една от най-големите легенди в световния футбол, като превръща Манчестър Юнайтед в един от най-успешните и разпознаваеми клубове в цял свят. Покрай всички звезди, които е тренирал, сър Алекс се поддава и на изкушението да даде шанс на сина си Дарън в своя отбор. За четири години Дарън изиграва 28 мача под ръководството на баща си, след което големият треньор явно вижда, че синът му не е на достатъчно високо ниво, за да се справи в набиращия все повече скорост тим на Юнайтед. Затова и Дарън е продаден на Уулвърхемптън, където изиграва 117 срещи, а най-много мачове изиграва за Рексъм.
Зинедин Зидан и синове
При положение, че има цели четирима сина и имайки предвид гениалните му гени, то не е учудващо, че Зинедин Зидан е бил треньор на двама от синовете си. Логично и двамата тренират в школата на Реал Мадрид, където Зизу спечели най-големите си успехи. По-големият син Енцо изигра 24 мача под ръководството на баща си (основно в мачове за купата и контроли), но определено не остави кой знае какви впечатления с играта си (явно е взел футболните гени от майка си), като кариерата му върви все по-надолу, а в момента се подвизава в нискоразредния Фуенлабрада и играе по-скоро за удоволствие.
По-малкият син – Лука, който е вратар също до момента не може да прослави наново фамилия Зидан. Лука изигра 1 мач под ръководството на баща си в Реал Мадрид, където основно бе втори и трети избор за вратар. Прекара един ползотворен период в Райо Валекано, а в момента играе в Алавес. Той също е далеч от успехите на баща си, но за разлика от своя брат Енцо, поне е в елитен отбор (за момента).
Други татковци-треньори, които си заслужава да споменем са:
Златко и Нико Кранчар – Нико изиграва 24 мача с националния отбор, докато треньор на шахматистите е неговият баща Златко
Серджо и Франциско Консейсао – Серджо Консейсао беше един от най-добрите португалски футболисти в края на 90те и началото на Милениума. След края на кариерата си той гради успешна кариера в Порто, а именно там беше треньор в цели 39 мача на своя син Франциско, преди младокът да приеме предложението за развитие на Аякс.
Дани и Дейли Блинд – По време на престоя на Дани Блинд като треньор на Аякс двамата не се засякоха (Дейли все още бе в юношеския състав), но Дейли бе титуляр в 14 мача за националния отбор на Нидерландия под ръководството на своя баща.
Хари и Джейми Реднап – В края на своята кариера Джейми Реднап изигра 16 двубоя за Саутхямптън под ръководството на своя баща – Хари. Джейми бе вече далеч от познатото от Ливърпул ниво, но определено с опита си бе в помощ на своя баща.
Хенрих и Джордан Ларсон – Младият Ларсон изигра 63 мача под ръководството на бившия шведски нападател с тима на Хелзинборг
Стив и Алекс Брус – Под ръководството на своя баща, който е бившият играч на Манчестър Юнайтед – Стив Брус, Алекс Брус изигра над 115 мача за Бирмингам и Хъл Сити. Не може да се каже, че качествата на Алекс бяха впечатляващи, но със сигурност може да се похвали с нещо важно – баща му вярва в него.
На българската сцена можем да се похвалим с по-различни роднински връзки – най-известната от тях определено е тази на Димитър и Любослав Пеневи, които са чичо и племенник. Нерядко през годините се сипеха обиди към Стратега от Мировяне, че вика в националния своя племенник, но качествата на Любо определено са безспорни. Който се съмнява – нека просто види статистиката му в отборите, в които е играл. А те не са случайни.
Друга роднинска връзка е между Валери Божинов и Сашо Ангелов, макар и Ангелов да е доведен баща на Божинов. Те двамата се засякоха в Ботев Враца, а Божинов изригна с култовата фраза: „Враца ми е като Ню Йорк“.